Co jeść żeby przytyć? Jak powinna wyglądać dieta na przytycie?

Co jeść żeby przytyć

Chcesz przybrać na wadze? Nie wiesz, co jeść, żeby przytyć? Szukasz wskazówek, które pozwolą Ci opracować dietę na przytycie? Znajdziesz je w naszym tekście. Zachęcamy do krótkiej lektury!

Komu dedykowana jest dieta na przytycie?

Najczęściej problem z przytyciem mają ektomorficy. Są to osoby o bardzo szczupłej budowie ciała i małym obwodzie kości. Ektomorficy mają też długie kończyny i wąskie ramiona. Wyróżnia ich szybka przemiana materii, co z jednej strony ma swoje plusy, ale z drugiej może prowadzić do niedowagi i problemów z przytyciem. Skutkiem niedowagi może być ciągłe uczucie zimna, słaba kondycja fizyczna, przewlekłe zmęczenie i szybkie męczenie się. Przy niedowadze występuje zanik tkanki tłuszczowej i mięśniowej, osłabienie odporności organizmu i zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Bardzo często niedowaga jest wynikiem różnego typu schorzeń. Dlatego, zanim zaczniemy zastanawiać się, co jeść żeby przytyć, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Z kolei jeśli niedowaga wynika z zaburzeń łaknienia, to wskazana jest wizyta u psychiatry lub psychodietetyka.  

Jakie zasady powinna mieć dieta na przytycie?

Jeśli uda nam się już ustalić, dlaczego nie mogę przytyć, to musimy przystąpić do działania. Oznacza to dopasowanie diety do trybu życia i aktywności. Jednak równie ważne jest to, co i jak jemy. Najlepsza dieta na przytycie wiąże się z częstym jedzeniem posiłków, ale w mniejszych objętościowo porcjach. Optymalna ilość to  5-6 posiłków dziennie w odstępach co dwie lub trzy godziny. Kluczowe znaczenie ma też ustalenie stałych godzin jedzenia, ponieważ w ten sposób wyrobimy w sobie dobre nawyki i przy okazji ustabilizujemy tempo metabolizmu. Na spożywanie posiłków warto wygospodarować trochę czasu, by nie jeść w pośpiechu. Pierwsze i drugie śniadanie powinny opierać się o posiłki, które dostarczą energii. Z kolei podwieczorek i kolacja lekkie, mniej kaloryczne. Codzienna dieta na przytycie powinna opierać się na produktach gęstych odżywczo. Ich jedzenie dostarczy sporo energii, ale też białka, tłuszczu i węglowodanów. Nie możemy też zapomnieć o odpoczynku po każdym posiłku i aktywności fizycznej.

Jeśli przestrzeganie powyższych zasad nie sprawi, że przybierzemy na wadze, to warto udać się do dietetyka. To doświadczona osoba, która ułoży dietę pod indywidualne oczekiwania. Świetnym pomysłem jest też catering dietetyczny. Inspirując się doświadczeniami dietetyków z całego świata  

najlepsze firmy cateringowe stworzyły skuteczne diety pudełkowe. Oferowane są w bardzo szerokim wyborze, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Co ważne, dieta pudełkowa jest z opcją wyboru menu. Tym samym można wskazać, jakich produktów nie lubimy lub nie tolerujemy. Dzięki temu dieta będzie skuteczna, więc przybranie na wadze będzie o wiele prostsze. Poza tym dieta pudełkowa jest zdrowa, zbilansowana i różnorodna. Wpłynie dobroczynnie na funkcjonowanie całego organizmu, ale zapewni też dużo radości.

Ile i jak jeść aby przytyć?

W każdej diecie trzeba zwracać uwagę na kaloryczność posiłków. Przy diecie odchudzającej konieczne jest ograniczenie spożywanych kalorii, czyli tzw. deficyt kaloryczny. Z kolei, jeśli zastanawiamy się, jak jeść aby przytyć, to musimy zastosować odpowiednią nadwyżkę. Aby ją obliczyć, najpierw musimy ustalić swoje zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Możemy do tego użyć specjalnych wzorów matematycznych, ale zdecydowanie lepszym wyborem będzie kalkulator kalorii. Jest to całkowicie bezpłatne i proste w obsłudze narzędzie, które czeka na stronie najlepszych firm cateringowych. 

Zatem jak przytyć 3 kg, 5 kg lub 10 kg? Trzymać się ustalonej kaloryczności i uzbroić się w cierpliwość. Budowanie masy musi odbywać się stopniowo, bez nadmiernego obciążania organizmu. Dlatego zdrowe przybranie na wadze kilku dodatkowych kilogramów powinno być rozłożone w czasie. Nie na miesiąc, lecz na dwa lub więcej. Zbyt szybkie przybieranie na wadze może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu, nudności, wymiotów i nieestetycznych rozstępów na skórze. Do tego nadwagę i otyłość, a one generują dodatkowe choroby. Zamiast się narażać, lepiej stopniowo wprowadzać nadwyżkę kaloryczną do jadłospisu. Początkowo dieta żeby przytyć powinna być podniesiona o ilość 300 kcal. Po około tygodniu można zwiększyć ilość do 400, a później do 500.

Oprócz kaloryczności ważne jest to, co składa się na naszą codzienną dietę. Powinniśmy zadbać o optymalną ilość pełnowartościowego białka, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Zatem co jeść aby przytyć? Na pewno dobrym wyborem będzie chude mięso, biały ser, ryby, jaja i jogurt naturalny. Jeśli weganie i wegetarianie zastanawiają się, co jesc aby przytyc na wadze, to powinni

brać pod uwagę tofu, orzechy, kasze i gotowane nasiona roślin strączkowych. Przybrać na wadze pomogą też inne wysokokaloryczne produkty. Na pewno w codziennej diecie nie może zabraknąć świeżych owoców. Banany, mango, czy winogrona będą dobrym wyborem. Smaczna i zdrowa dieta na przytycie może opierać się na suszonych owocach, rybach morskich i olejach roślinnych. Wskazane jest jedzenie orzechów i masła orzechowego, nasion i awokado.