Zaparcia to bardzo często zgłaszany problem. Jednak warto wiedzieć, że istnieją skuteczne sposoby na walkę z nimi. O czym dokładnie mowa? Jak poradzić sobie z zaparciami? Co pić na tego typu dolegliwości? Podpowiadamy!
Długotrwałe zaparcia skutki jakie mogą powodować?
Eksperci wskazują, że w naszym kraju z zaparciami zmaga się aż około 13% społeczeństwa. Przyczyny tego mogą być różne. W większości przypadków zaparcia są wynikiem prowadzonego niezbyt zdrowego stylu życia. Zbyt mała aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta, czy siedzący tryb życia mają narazić nas na tego typu problemy. Jednak stosowanie niektórych leków też może wiązać się ze spowolnieniem pasażu jelitowego i wtedy też może być konieczne szukanie sposobów na to, jak uniknąć zaparć. Poza tym ten problem często dotyka osób zmagających się z chorobami zapalnymi jelit, niedoczynnością tarczycy lub nadczynnością przytarczycy. Bardziej predysponowane do tej dolegliwości są nawet ciężarne i ma to związek ze zwiększonym stężeniem progesteronu w tym okresie. Wiek także ma istotne znaczenie, ponieważ zaparcia są charakterystyczne dla osób po 65 roku życia. Musimy jednak pamiętać, że niezależnie od przyczyny, długotrwałe zaparcia skutki mogą mieć poważne dla naszego zdrowia. Na początku mogą wystąpić dolegliwości bólowe i problemy z cerą. Do tego przykry zapach z ust, spowolnienie metabolizmu i nadmierne gromadzenie się węglowodanów w tkance tłuszczowej. Osoby borykające się z długotrwałymi zaparciami są bardziej podatne na rozwój różnych schorzeń, w tym na przykład cukrzycy i chorób jelita grubego.
Jakie są naturalne sposoby na zaparcia?
Przede wszystkim naturalne sposoby na zaparcia opierają się na modyfikacji prowadzonego stylu życia. Najważniejsze znaczenie będzie mieć dieta. Powinna być zdrowa i bazować na różnych produktach. W ten sposób dostarczymy organizmowi cennych składników odżywczych i wesprzemy jego prawidłowe funkcjonowanie, w tym całego układu pokarmowego. Przy problemach z zaparciami podaż błonnika musi być na odpowiednim poziomie. Jego zalecana dzienna dawka powinna wynosić około 25 g. Zatem tym, co jest dobrego na zaparcia, będą produkty zawierające duże ilości błonnika. Pod dostatkiem go w warzywach, owocach, czy pełnoziarnistych produktach zbożowych. Do tego warto sięgać po orzechy, pestki i nasiona. Jednak kluczowe jest też to, żeby wraz ze wzrostem spożywania błonnika w diecie, zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli to pominiemy, to zwiększenie błonnika w diecie może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, a tego byśmy nie chcieli.
Szukając innych pomysłów na to, co na zaparcia jest dobre, nie można zapominać o większej dawce ruchu. U osób zdrowych aktywność fizyczna pobudza perystaltyki jelit i skraca czas pasażu jelitowego. Tak naprawdę wystarczy około 30-60 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia, by już zmniejszyć ilość nagromadzonych gazów i wzdęć. Możemy też poprawić konsystencję stolca i sprawić, że zaparcia nie będą nam dokuczać. Mamy też dowolność przy wyborze aktywności. Możemy postawić na spacery, jazdę na rowerze, ćwiczenia na siłowni, czy bieganie. Na pewno wybór ulubionych czynności wpłynie nie tylko na zwiększenie perystaltyki jelit, ale sprawi też, że będziemy czerpać z nich frajdę. Wpłynie to też pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie i energię.
Co pić na zaparcia?
Jak było już wspomniane, przy tym problemie niezwykle ważne jest odpowiednie zawodnienie organizmu. Przyjęło się, że każdy z nas powinien wypić dziennie minimum 2,5 litra płynów. Zatem co pić na zaparcia? Na pewno głównym źródłem płynów powinna być jakościowa woda niegazowana. Jednak dobrym wyborem będą też napary z herbat, zioła lub fermentowane produkty mleczne. Ponadto możemy wprowadzić do swojej codzienności różnego typu koktajle na zaparcia. Do ich przygotowania możemy wykorzystać ulubione owoce i warzywa. Niezwykle pomocny koktajl przeczyszczający to ten, który wzbogacimy o nasiona chia, siemię lniane lub otręby. Odpowiednie nawodnienie organizmu zapewni nam nawet woda wysokozmineralizowana bogatą w magnez, zwłaszcza że pozytywnie wpływa na czas pasażu jelitowego. Świetną alternatywą dla klasycznej wersji napojów będzie zupa na zaparcia. Ciekawostką może być fakt, że ciepła woda na zaparcia też może pomóc. Wystarczy każdego dnia wypijać szklankę ciepłej wody, by pobudzić perystaltykę jelit. Wzbogacona o cytrynę zapewni też wiele innych właściwości prozdrowotnych dla naszego organizmu.
Jakie ziola na zaparcie?
Naturalne metody leczenia zaparć bardzo często obejmują stosowanie ziołowych naparów. Tylko
jakie ziola na zaparcie jest najlepsze? Jakimi się zainteresować? Na pewno dobrym wyborem będą rośliny o właściwościach przeczyszczających, w tym korzeń rzewienia, aloes, czy kora kruszyna. Wspomniane rośliny zawierają glikozydy antrachinonowe, które mają działanie przeczyszczające. Choć są skuteczne, to pamiętamy, że kora kruszyny skutki uboczne może nam zafundować jeśli będziemy ją stosować nieodpowiednio. Dlatego, zanim przystąpimy do leczenia na własną rękę, najlepiej skonsultować się z lekarzem.