Ilekroć mówimy o zdrowym odżywianiu i dietach odchudzających, to pojawia się pojęcie indeksu sytości. Tylko czym on właściwie jest? Czym jest indeks sytości? Co powinniśmy o nim wiedzieć? Poniżej garść najważniejszych informacji! Zachęcamy do zapoznania się z nimi!
Czym jest indeks sytości?
Indeks sytości to wskaźnik, który pomaga określić, co należy jeść, aby zapewnić sobie sytość jeszcze długo po posiłku. Jest niezwykle przydatny przy tworzeniu diet na redukcję tkanki tłuszczowej. Dzięki wykorzystaniu w jadłospisie produktów o wysokim indeksie sytości łatwiej jest zrzucić zbędne kilogramy. W dodatku osoby odchudzające się nie odczuwają skutków spowodowanych deficytem kalorycznym. Poza tym to właśnie indeks sytości ułatwia opracowanie zbilansowanego jadłospisu dla każdego, kto chce zadbać o codzienne odżywianie.
Jak przedstawia się indeks sytości dla produktów spożywczych?
Inspirując się doświadczeniami dietetyków z całego świata stworzono tabelę, która w prosty sposób przedstawia produkty mające wysoki indeks sytości. To z niej dowiemy się, że mowa o produktach z dużą zawartością białka. Mięso, fasola, czy jaja. Jednak wysoki indeks sytości tabela uwzględnia też produkty obfitujące w węglowodany i błonnik, a więc pełnoziarnisty chleb i ziemniaki. Nawet niektóre owoce znalazły się w zestawieniu. Wysoki indeks sytości mają pomarańcze, winogrona, banany, czy nawet grejpfruty.
Jeśli chodzi o codzienną dietę i wysoki indeks sytości, to nie należy rezygnować ze spożywania produktów bogatych w węglowodany. Mimo wszystko warto stawiać na świadomy wybór. Oznacza to sięganie po produkty, które nie stanowią pustych kalorii. Dlaczego? To one stanowią zagrożenie dla naszej wagi. Tym samym ich nadmierne spożywanie przyczyni się do tycia. Zdrowe produkty o wysokim indeksie organizmu nie wyrządzą szkody. Nasycą organizm na długo. Dostarczą przy tym odpowiedniej ilości energii. Dzięki temu nasz organizm będzie działał bez zarzutu. My za to będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem i dobrym zdrowiem.
Zasada wyboru jest dość prosta. Najbardziej sycące są produkty najmniej przetworzone. Warto też codzienne menu opierać na ziemniakach. Choć długo były demonizowane, to indeks sytości dla produktów spożywczych jasno wskazuje, że uwzględnienie ich w posiłku, zwiększy jego wartość. W stu gramach gotowanych ziemniaków znajdziemy zaledwie sześćdziesiąt sześć kalorii. Oczywiście pod warunkiem, że zostawimy je w takiej postaci lub posypiemy koperkiem. Dodanie masła, śmietany lub podsmażonej na oleju cebuli nie jest wskazane.
Jak skomponować dietę opartą na produktach z wysokim indeksem sytości?
Na pewno dużym ułatwieniem jest dostęp do tabeli przedstawiającej produkty z wysokim wskaźnikiem sytości. Jednak do ułożenia w pełni zdrowej i zbilansowanej diety, potrzeba czegoś więcej. Istotne znaczenie ma tutaj wiedza z zakresu żywienia i wartości odżywczych poszczególnych produktów. Możemy ją zdobyć ze specjalistycznych książek, branżowych czasopism, czy z Internetu. Jednak nic nie zastąpi nam doświadczonego dietetyka. To wykwalifikowana osoba, która ukończyła specjalistyczne studia. Dysponuje szeroką wiedzą i umiejętnościami, więc pomoże opracować odpowiedni jadłospis. Dzięki temu nie będziemy zastanawiali się, czy wybrane produkty zapewnią sytość. Pozostanie nam tylko znalezieniem wartościowych składników i przygotowywanie potraw.
Jednak na tym nie kończą się nasze możliwości. Do dyspozycji mamy o wiele wygodniejsze rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić czas. W dodatku zapewniają dostęp do zdrowych i zbilansowanych posiłków, które są różnorodne. Możemy postawić przecież na catering dietetyczny. To usługa zapewniającą posiłki z dostawą do domu lub do pracy. Zestawy są gotowe. Nie wymagają gotowania, pieczenia lub smażenia. Dzięki temu, że są pakowane w lekkie i bezpieczne opakowania, można je zabrać ze sobą. Do pracy, w podróż lub na uczelnię. Każdy zestaw jest dokładnie opisany, uwzględnia kaloryczność czy makro. Poza tym dieta pudełkowa oferowana jest w wielu różnych wariantach. Zatem zawsze znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie.