Czym są węglowodany?

węglowodany

Niewątpliwie węglowodany to grupa składników, która budzi sporo kontrowersji. Niektórzy twierdzą, że to samo zło i przyczyna przybierania na wadze. Z kolei inni sugerują, że nie należy rezygnować z ich spożywania, ponieważ dobroczynnie wpływają na organizm. Jaka jest prawda? Co warto wiedzieć o węglowodanach? Poniżej garść najważniejszych informacji. Zachęcamy do krótkiej lektury!

czym są węglowodany

Co to są węglowodany?  

Otóż co to są węglowodany, powinien wiedzieć każdy, kto chce prowadzić zdrową i zbilansowaną dietę. Pod ich pojęciem skrywają się cząstki składające z połączenia wodoru, tlenu i węgla. Potocznie węglowodany bardzo często nazywane są cukrami. Jednak pamiętamy, że w tym przypadku węglowodany a cukry nie mają związku z powszechnie dostępnym produktem ze sklepowych półek. Obecność węglowodanów w codziennej diecie jest kluczowa. Można nawet stwierdzić, że są jedną z ważniejszych grup dla naszego organizmu. Wszystko dlatego, że nasz organizm potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. 

grupy węglowodanów

Jakie wyróżniamy grupy węglowodanów?

Węglowodany dzielone są na dwie grupy: węglowodany proste i złożone. Węglowodany proste, inaczej cukry proste, uznawane są za podstawowe źródło energii pozyskiwanej przez organizm. Dzielą się na fruktozę, glukozę i galaktozę. Fruktoza jest cukrem, który znajduje się głównie w owocach i miodzie. Często jest jednym z podstawowych składników słodkich napojów i przekąsek. Glukoza występuje praktycznie wszędzie, gdzie da się wyczuć słodki smak. Z kolei galaktoza występuje w otoczeniu białej i tłuszczy. Ta grupa węglowodanów jest nam niezwykle potrzebna. Pozwala utrzymać optymalny poziom energii, więc ułatwia też codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z elementów, jaki uwzględnia zdrowa dieta pudełkowa. Oczywiście wszystko z umiarem, ponieważ węglowodany proste spożywane w nadmiarze mogą zwiększać ryzyko występowania chorób serca. Do zachowania dobrego zdrowia i poprawnego funkcjonowania organizmu wystarczy ich około 10% w całej diecie. Nie możemy też zapominać o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej.

Z kolei węglowodany złożone to grupa powstająca na skutek łączenia się cukrów prostych. Efektem tego są takie związki jak sacharoza i laktoza. To, co różni cukier prosty i złożony to tempo trawienia. Węglowodany złożone trawią się o wiele wolnej i jest to całkowicie naturalny proces. Warto też wspomnieć, że istnieją cukry złożone, które nie są w żaden sposób przyswajalne przez ludzki organizm. Świetnym przykładem jest błonnik, o którym chyba słyszał każdy. Błonnik zapewnia szybsze uczucie sytości i poprawia pracę jelit. Poza tym sprawia, że tłuszcze są łatwiej przyswajalne. 

węglowodany to źródło energii

Jaką funkcję pełnią węglowodany w organizmie?

Jak już było wspomniane, węglowodany są główny źródłem naszej energii. Dlatego w praktyce wyrzucenie ich z codziennej diety jest niemożliwe. Bez nich nie jesteśmy w stanie funkcjonować normalnie. Węglowodany korzystnie wpływają na pracę wielu narządów wewnętrznych. Ich duży wpływ zauważą się na układ nerwowy. W szczególności mowa tutaj o glukozie, która poprawia pracę mózgu, ale też i mięśni. To również węglowodany pozwalają utrzymać stałą temperaturę ciała. Pełnią rolę w gospodarce wodno-mineralnej. Jakby tego było mało, to umożliwiają produkcję elementów struktury komórek. Pamiętajmy, że mimo wielu zalet umiar ma kluczowe znaczenie. Węglowodany są nietypowym składnikiem. Jeśli zatem będą spożywane w nadmiarze, to może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najlepiej określić ich stały poziom w diecie i się go pilnować. Profesjonalny catering dietetyczny może to zadanie ułatwić. Tutaj trafiają do nas zdrowe i odpowiedni skomponowane posiłki. Zatem nie będziemy musieli zastanawiać się nad układaniem jadłospisu, czy zachowaniem odpowiedniej ilości węglowodanów. Wszystko zostanie opracowane za nas. My za to zyskamy dostęp do smacznych posiłków, które pozwolą zaoszczędzić dużo czasu.

produkty węglowodanowe

Jakie produkty zawierają węglowodany?

Do wyboru mamy bardzo szeroką grupę produktów, które zawierają węglowodany. Na pewno główne źródła cukrów prostych to owoce. Jednak to nie wszystko, ponieważ pod dostatkiem ich  w miodzie i produktach mącznych. To akurat są zdrowe przykłady cukrów prostych. Nie zapominajmy także o tym, że słodycze i napoje gazowane zawierają węglowodany. Tego typu składników lepiej się wystrzegać, ponieważ są pustymi kaloriami. Nie niosą nic dobrego dla organizmu, a wręcz przeciwnie mogą przyczynić się do zwiększenia tkanki tłuszczowej. Negatywnie wpływają też na ogólne samopoczucie. Szybciej stajemy się zmęczeni. Dlatego lepiej zwracać uwagę na to, jakie produkty zawierają węglowodany zdrowe. Prym wiodą tutaj produkty roślinne i mięso. Dobre źródło węglowodanów złożonych to przede wszystkim rośliny strączkowe, pieczywo żytnie i różnego gatunku kasze. Warto też sięgać po orzechy i otręby.