Wzdęcia i gazy to powszechne dolegliwości, które często są źródłem dyskomfortu i zakłopotania. Dotykają jednakowo kobiet, jak i mężczyzn. Objawiają się uczuciem napięcia brzucha, pełności i nadmiernym wydzielaniem gazów. Skąd się biorą wzdęcia i gazy? Tak naprawdę to ich przyczyny mogą mieć różne podłoże, zarówno dietetyczne, jak i zdrowotne. Najczęściej są efektem połykania powietrza podczas jedzenia i picia, co jest bardzo naturalnym zjawiskiem. Jednak problem z gazami mogą wynikać też przez fermentację niestrawionych resztek pokarmowych (głównie węglowodanów) przez bakterie w jelicie grubym. Wówczas wytwarza się wodór i metan, niekiedy też siarkowodór. Tym, co powoduje gazy, są nietolerancje pokarmowe, w tym na przykład laktozy lub glukozy. Do tego za wzdęcia mogą odpowiadać alergie pokarmowe, rozrost mikroflory jelitowej jelita cienkiego lub schorzenia żołądka. Jeśli wzdęcia występują rzadko, to jesteśmy z nimi jakoś przetrwać. Problem robi się wtedy, pojawiają się często i są wyjątkowo uciążliwe. Co wtedy robić? Czy są skuteczne sposoby na łagodzenie wzdęć i gazów? Pewnie, że tak! Poznaj nasze domowe sposoby na gazy!
Jakie produkty powodują gazy?
Każdy z nas powinien wiedzieć, że są pewne produkty powodujące gazy i wzdęcia. Do najczęstszych możemy zaliczyć rośliny strączkowe, a więc na przykład fasolę, groch i soczewicę. Strączki pomimo tego, że zawierają wiele cennych składników odżywczych, to są też źródłem węglowodanów trudnych do strawienia przez ludzki układ trawienny. Dlatego, gdy pojawiają się często w menu, to mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Bardzo często wzdęcia po warzywach pojawiać się mogą, zwłaszcza jeśli nasze posiłki będą bazować na brokułach, kapuście i brukselce. A czy kalafior powoduje wzdęcia? Okazuje się, że tak, bo zawierają sporą ilość błonnika. Jeszcze skąd się biorą gazy? Przez nadmierne spożycie mleka i jego przetworów przy nietolerancji laktozy. Inne produkty powodujące wzdęcia to też owoce o dużej zawartości fruktozy. I tak owoce powodujące wzdęcia to na przykład jabłka i gruszki. Jednak napoje gazowane i pełnoziarniste produkty zbożowe to też produkty spożywcze gazotwórcze. Dodatkowo problem może się nasilać, gdy jemy za szybko i żyjemy w ciągłym stresie. Dlatego warto nieco więcej uwagi zwrócić na swoją dietę oraz nawyki żywieniowe. Przez ograniczenie wspomnianych produktów lub ich całkowitą eliminację z diety można złagodzić problemy z gazami i poprawić komfort trawienny.
Jak poradzić sobie ze wzdęciami i gazami?
Aby gromadzenie się gazów w jamie brzusznej nie stanowiło naszego problemu, wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w codziennych nawykach żywieniowych i stylu życia. O czym dokładnie mowa? Jak zmniejszyć gazy w jelitach? Przede wszystkim musimy lepiej skomponować swoją dietę. Powinna być dobrze zdrowa, zbilansowana i różnorodna. Przy tym musimy pamiętać, by ograniczyć produkty powodujące wzdęcia brzucha. Jeśli zajdzie taka konieczność, to produkty wywołujące wzdęcia warto całkiem wyrzucić z jadłospisu i w ich miejsce wprowadzić te, które są łatwiej przyswajalne. Dobra dieta na wzdęcia powinna uwzględniać regularne spożywanie produktów, które wspierają zdrową mikroflorę jelitową. Co jeść na gazy? Naturalne jogurty, kefiry i maślanki. Tym, co jeść na wzdęcia i gazy są kiszonki. W menu powinny znaleźć się kiszone ogórki, kapusta, czy nawet kiszone buraki. W temacie zdrowa dieta a gazy powinniśmy też zwrócić uwagę na to, jak spożywamy swoje posiłki. Aby dieta na nadmierne gazy była skuteczna, musimy jeść powoli i dokładnie przeżuwać pokarmy. To zmniejszy ilość połkniętego powietrza i ułatwić trawienie. Dodatkowo meczace gazy u doroslego mogą zmniejszyć się, gdy będziemy unikać napojów gazowanych i gumy do żucia. Równie ważne jest to, by pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Nie musimy jednak od razu biec na siłownię, gdy mamy problem z gazami i wzdęciami. Codzienne spacery, jazda na rowerze lub nawet lekki trening w domu może wspomóc perystaltykę jelit i zmniejszyć dolegliwości związane z gazami. Poza tym warto też zwrócić uwagę na potencjalne alergie lub nietolerancje pokarmowe. One również mogą być przyczyną wzdęć. Dlatego tutaj wizyta u lekarza będzie konieczna.
Domowe sposoby na gazy – które mogą pomóc?
Trzeba przyznać, że domowe sposoby na gazy stanowią bardzo szeroki temat. Niektóre z nich wykazują dużą skuteczność przy tego typu problemach, więc warto je przetestować. Co na wzdęcia i gazy domowe sposoby? Na pewno warto włączyć do swojej codzienności herbatki ziołowe. Na uciazliwe gazy pomaga mięta i rumianek, ale nie tylko. Również imbir na gazy może pomóc, więc warto wykorzystać go przy przyrządzaniu herbatek. Wzdęcia brzucha domowe sposoby wiążą się z wykorzystaniem przypraw o właściwościach wiatropędnych. Zatem dieta na wzdęcia brzucha powinna być wzbogacona o koper włoski, kurkumę lub kminek. Co więcej, dieta na wzdęty brzuch powinna wiązać się z piciem wody z dodatkiem soku z cytryny. Taki napar będzie wspierać trawienie i przyniesie ulgę w przypadku wzdęć. Jeszcze jak poradzić sobie z gazami w domowym zaciszu? Warto sięgać po ciepłe okłady lub termofor. Położone na brzuchu mogą sprawić, że mięśnie jelit się rozluźnią, a uczucie napięcia spadnie.
Źródło: https://timcatering.pl/blog/wzdecia-i-gazy-co-je-powoduje-dieta-na-wzdecia/