Odpowiednia ilość węglowodanów jest kluczowa dla skuteczności diety pudełkowej i osiągnięcia zamierzonych efektów. Tylko jak dostosować ich ilość do swoich indywidualnych potrzeb? Ile węglowodanów na redukcji zalecają eksperci z cateringu dietetycznego? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Jakie znaczenie mają węglowodany w diecie redukcyjnej?
Węglowodany to główne źródło energii dla naszego organizm, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania mózgu i mięśni. Dlatego wegle na redukcji nie mogą być całkowicie wyeliminowane, a jedynie ograniczone przez nas do bezpiecznego poziomu. Za mało węglowodanów na redukcji może skutkować utratą masy ciała, pogorszeniem samopoczucia, zmęczeniem i problemami z koncentracją. Z drugiej strony ich nadmiar w jadłospisie też nie jest mile widziany, bo może spowolnić proces redukcji tkanki tłuszczowej. Kluczem do sukcesu jest znalezienie równowagi, a jeśli nie wiesz, jak wyznaczyć dobrą ilość węglowodanów, to postaw na wsparcie dietetyka.
W kontekście diety redukcyjnej ważna jest też jakość spożywanych węglowodanów. W cateringu dietetycznym skupiamy się głównie na węglowodanach złożonych, które są bogatym źródłem błonnika, witamin, czy minerałów. Zaliczamy do nich warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, makarony pełnoziarniste, płatki owsiane) i nasiona roślin strączkowych (np. soczewica, fasola, groch). Węglowodany proste (cukry proste i rafinowane produkty zbożowe) ograniczamy na redukcji, ponieważ powodują wzrost poziomu cukru we krwi, a to może negatywnie odbić się na samopoczuciu i zwiększonym apetycie. Wyjątkiem są owoce, bo pomimo dużej ilości cukrów prostych, są naturalnymi produktami, które dostarczają cennych witamin i minerałów.
Ile jesc wegli na redukcji w cateringu?
Wbrew pozorom określenie, ile wegli na redukcji powinniśmy spożywać, nie jest takie trudne, bo wystarczy wziąć pod uwagę takie czynniki jak płeć, wiek, masa ciała i aktywność fizyczna. Osoby aktywne fizycznie mają większe zapotrzebowanie na węglowodany niż te, które prowadzą siedzący tryb życia.
Ogólne zalecenia mówią, że węglowodany na redukcji powinny stanowić około 40-50% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie na ten składnik, możemy przyjąć, że dorosły człowiek potrzebuje wówczas od 3 do 6 gramów węglowodanów na każdy kilogram masy ciała. Jednak te wartości mogą się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Niektóre osoby dla optymalnego funkcjonowania potrzebują diety z wyższą ilością węgli, podczas gdy inne mogą spokojnie ograniczyć ich ilość. Ważne, by obserwować swój organizm i pamiętać, że do dyspozycji czekają dietetycy współpracujący z firmą cateringową. To profesjonaliści, którzy układają zbilansowany jadłospis, biorąc pod uwagę nie tylko wyznaczone cele, ale też stan zdrowia, aktywność fizyczną i ogólne preferencje żywieniowe. Taka dieta redukcyjna zapewnia wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność czasu, ponieważ dostarczane są gotowe posiłki, wymagające tylko lekkiego podgrzania. Nie trzeba samodzielnie planować posiłków, liczyć kalorii i gotować.
Poza tym pamiętajmy, że ważne jest odpowiednie rozłożenie spożycia węglowodanów w ciągu dnia. Z doświadczenia wiemy, że zapotrzebowanie energetyczne w pierwszej połowie dnia jest wyższe, więc wtedy najlepiej jeść większą ilość węglowodanów. Dlatego w diecie pudełkowej śniadanie i lunch zawiera porcję węglowodanów złożonych, takich jak owsianka, jaglanka, pełnoziarniste pieczywo lub kasza gryczana. W miarę upływu dnia dieta węglowodanowa na redukcję zmniejsza ilość tego składnika w posiłkach. Kolacja jest lekka, oparta głównie na białku i warzywach. Takie rozłożenie węglowodanów pomaga utrzymać stabilny poziom energii i wspiera walkę ze zbędną tkanką tłuszczową.