Jak podnieść żelazo przez dietę?

dieta a żelazo

Masz za niski poziom żelaza? A może zastanawiasz się, jak podnieść żelazo u swojego dziecka lub innego członka rodziny w naturalny sposób? Zdrowa i zbilansowana dieta może Ci w tym pomóc. Co jednak jeść, by podnieść poziom żelaza? Co jest bogate w zelazo? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji. Zapoznaj się koniecznie z jego treścią!

Żelazo w diecie – kiedy powinniśmy zadbać o większą podaż?

Żelazko pełni wiele istotnych zadań w naszym organizmie. Do najważniejszych zadań należy transport tlenu do komórek. Jednak rola żelaza jest o wiele szersza. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Wpływa na układ nerwowy, zdolność pamięci i koncentracji. W dodatku jedzenie bogate w zelazo może utrzymać i podnosić organizmu. Dzięki temu będziemy mniej podatni na infekcje i różnego typu schorzenia. Jeśli zbagatelizujemy jego znaczenie i sprawimy, że poziom żelaza spadnie, to możemy narazić się na poważne skutki zdrowotne. Początkowo niedobór żelaza objawia się bólami i zawrotami głowy, kiepskim samopoczuciem, czy obniżoną koncentracją. Z czasem pojawiają się inne problemy. Nadmierna senność, bladość i suchość skóry, czy wypadanie włosów to tylko kilka z nich. Jeśli nie będziemy sięgali po produkty bogate w żelazo, to możemy narazić się na omdlenia, niskie ciśnienie krwi i duszności. Anemia też jest bardzo charakterystyczna przy niskim poziomie żelaza w diecie. Dlatego, zamiast się narażać, lepiej ustalić, jak powinna wyglądać dieta bogata w żelazo. To gwarancja dobrego samopoczucia i zdrowia, ale też pewność, że nie dojdzie u nas do rozwoju poważnych schorzeń. 

Niedobór żelaza co jeść?

Od razu nasuwają się kolejne pytania – niedobór żelaza co jeść? Jak powinna wyglądać nasza codzienna dieta? Co jest bogate w zelazo? Przede wszystkim warto zauważyć, że źródła żelaza dzielą się pokarmy bogate w żelazo hemowe i niehemowe. Żelazo niehemowe znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, w tym w mięsie. Z kolei jeśli zastanawiamy się, jak podnieść żelazo niehemowe, to powinniśmy wiedzieć, że najlepiej sięgać po produkty roślinne. Łatwiej przyswajalne jest żelazo hemowe. Mimo wszystko to żelazo niehemowe daje nam więcej możliwości pod względem wyboru tego, co jeść żeby podnieść hemoglobinę.

Jak w takim razie skomponować zdrową i zbilansowaną dietę? Jakie produkty są bogate w zelazo? Na pewno dobrym wyborem będzie jakościowe mięso i jego podroby. To produkty bogate w żelazo hemowe i głównie mowa tutaj o wołowinie, króliku, czy cielęcinie. Dobrym źródłem żelaza jest gęś, kaczka i baranina. Do tego wątroba wieprzowa, drobiowa, cielęca i wołowa. Dobrze skomponowana dieta przy niedoborze żelaza powinna obfitować też w jajka. Wielu nawet nie zdaje sobie sprawy, ale ich żółtka są bardzo dobrym źródłem tego składnika. Do tego rybne dania bogate w żelazo będą, zwłaszcza w tłuste. Warto bazować na łososiu, śledziach, makreli i tuńczyku. Najlepiej jeśli ryby będą stanowić podstawę dania głównego minimum raz w tygodniu. Po warzywa zawierające żelazo też warto sięgać, szczególnie będą to zielone warzywa. Natka i korzeń pietruszki, szpinak, ból, groszek zielony, czy fasola szparagowa zielona to tylko kilka przykładów. Wartościowe posiłki bogate w żelazo to też te, które bazują na porach, burakach, botwince, kalarepie i czosnku. Nie zapominajmy też o roślinach strączkowych. Fasola, groch, soczewica i ciecierzyca to produkty odpowiednie, gdy zastanawiamy się, czym podniesc zelazo. A jakie owoce jeść na anemię? Tutaj też mamy całkiem spory wybór, zwłaszcza w przypadku porzeczek, bo możemy jeść wszystkie odmiany. Do codziennego menu możemy włączyć dodatkowo maliny, awokado i poziomki.

Na liście produktów wskazanych znajdują się zboża, głównie pełnoziarniste. Niedobór żelaza co jeść z tej grupy produktów? Pieczywo typu graham i nie musimy ograniczać się tylko do chleba. Na zdrowie wyjdą nam nawet bułeczki. Do tego chleb żytni razowy i pumpernikiel. Doskonałym dodatkiem do obiadu będą grube kasze (gryczana, jaglana, pęczak), ryż brązowy i płatki owsiane. 

Poza tym dieta bogata w żelazo jadłospis powinna opierać się na nasionach, orzechach i suszonych owocach. W tym ostatnim przypadku warto jednak zachować umiar, ponieważ suszone owoce są dość kaloryczne. Dlatego nie należy przesadzać z ich ilością w diecie. 

Niska hemoglobina w ciąży co jeść?

Ciąża daje powody do radości, ale wiąże się również z koniecznością kontrolowania swojego stanu zdrowia i dbania o dietę. Niewątpliwe duże znaczenie ma tutaj właśnie żelazo. Jednak często zdarza się tak, że potrawy bogate w żelazo są niewystarczające. Co w takich sytuacjach robić? Na żelazo co jeść w ciąży? Suplementy diety mogą okazać się odpowiedzią na oczekiwania kobiet w ciąży. Oczywiście tabletki na podniesienie hemoglobiny można przyjmować tylko pod opieką specjalisty. Dlatego najpierw należy zgłosić się do lekarza i ustalić, czy faktycznie suplementacja tego składniku będzie konieczna. Musimy przy tym pamiętać, że żelazo najlepiej wchłania się w kwaśnym środowisku. Zatem przyjmując tabletki, warto sięgać po jakościowe soki pomarańczowe.

Źródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-bogata-w-zelazo/