Jak poprawić trawienie? Poznaj sprawdzone sposoby!

jak poprawić trawienie

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że trawienie wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Proces ten przede wszystkim pozwala na przyswajanie niezbędnych składników odżywczych z pokarmów. Jednak nie zapominajmy też, że trawienie wpływa na naszą energię, nastrój i kondycję organizmu. Bagatelizowanie tego może sprawić, że przez złe trawienie objawy organizm zacznie nam dawać. Wzdęcia, niestrawność, zgaga i zaparcia to tylko niektóre z nich. Bardzo często pojawiają się też bóle w górnej części brzucha, uczucie pełności po jedzeniu, nudności, czy wymioty. Za złe trawienie może odpowiadać wiele różnych przyczyn. Niektóre z nich dotyczą chorób układu pokarmowego lub przyjmowania niektórych leków. Czasami to też wynik alergii lub nietolerancji pokarmowych, czy stresu. Jednak najczęściej problemy z trawieniem wynikają z naszych nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Niezdrowa dieta, bogata w tłuste, smażone i wysokoprzetworzone produkty może obciążyć układ trawienny. Do tego szybkie jedzenie, brak regularnych posiłków i nieodpowiednie nawodnienie organizmu. Nadużywanie alkoholu i kofeiny, czy brak aktywności fizycznej też może doprowadzić do problemów trawiennych. Jak zatem sobie radzić? Jak poprawić trawienie żołądka i sprawić, że unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości? Poniżej podrzucamy kilka skutecznych sposób. Zapoznaj się z nimi koniecznie!

dieta na trawienie

Zdrowa i zbilansowana dieta na trawienie

Zastanawiasz się, jak poprawić trawienie? Koniecznie zadbaj o swój codzienny jadłospis. Powinien być on zdrowy i zbilansowany, ale przy tym też bardzo różnorodny. Istotne jest, by z pożywieniem dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Na pewno polecane są owoce i warzywa na trawienie, ale nie tylko. Nasza codzienna dieta na lepsze trawienie może bazować na produktach pełnoziarnistych, chudym mięsie, czy zdrowych tłuszczach. Jednak szukając odpowiedzi na to, jak poprawić pracę żołądka, nie zapominajmy, by dietę dostosować nieco do aktualnych problemów. Przykładowo jeśli cierpimy na zaparcia, to warto zadbać o większą podaż błonnika, ponieważ wspomaga perystaltykę jelit. Jego dobrym źródłem są już wcześniej wspomniane warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty. Jednak nasza dieta na poprawę trawienia może też uwzględniać orzechy i nasiona. Z kolei jeśli nasz problem to biegunki, to już musimy ograniczyć ilość błonnika, ponieważ możemy tylko nasilić problem. Dyspepsja czynnościowa dieta powinna nie wiązać się z jedzeniem żywności wysokoprzetworzonej. Fast foody, słodycze, słone przekąski i tradycyjne wyroby cukiernicze często zawierają dużo cukry i sztucznych dodatków. Są źródłem kalorii i  obciążają dodatkowo układ trawienny. Dlatego jeśli chcemy poprawić trawienie, to lepiej ograniczyć ich jedzenie, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić do odkładania tkanki tłuszczowej. Za to warto, by w naszym menu nie zabrakło probiotyków. To korzystne bakterie, które wspomagają zdrowie jelit. Zatem czym poprawić trawienie? Na pewno kefirami, jogurtami i kiszonkami. 

co ułatwia trawienie

Co ułatwia trawienie? Lepsze nawyki żywieniowe

Pamiętajmy, że również sam sposób jedzenia wpływa na procesy trawienne zachodzące w organizmie. Powinniśmy postawić na regularność posiłków, ponieważ to pomoże nam utrzymać równomierny poziom energii i unikniemy nasilenia problemów trawiennych. Wskazane jest też, by jeść powoli. Istotne jest tutaj dokładne przeżuwanie pokarmu. W ten sposób poprawimy trawienie i zmniejszymy ryzyko wzdęć i niestrawności. Nie zaleca się jedzenia pokarmów ostrych, tłustych i  mocno przyprawionych, bo mogą nasilać objawy dyspepsji. Do tego lepiej nie jeść bezpośrednio przed snem, bo możemy narazić się na refluks żołądkowy i problemy z trawieniem. Najlepiej zjeść ostatni posiłek na co najmniej 2-3 godziny przed snem. Jeśli mimo wszystko dyspepsja dieta to dla nas wciąż za trudny temat i nie jesteśmy w stanie ułożyć dobrego jadłospisu, to warto poprosić o pomoc. Do swojej dyspozycji mamy dietetyka oraz firmy cateringowe. Stawiając na tę drugą opcję zapewniamy sobie też sporą oszczędność czasu i wygodę. Nie dość, że otrzymamy jedzenie na trawienie, to zaoszczędzamy czas też na robieniu zakupów i gotowaniu. W dodatku są to bardzo smaczne posiłki, więc ich jedzenie zapewni nam przyjemność. 

co jest na dobre trawienie

Co jest dobre na szybkie trawienie? Odpowiednie nawodnienie i brak używek

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla naszego zdrowia. Woda nie tylko gasi pragnienie, ale wpływa też na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, w tym również na trawienie. Wystarczy przyjmować od 2 do 3 litrów płynów dziennie, by wspomóc rozkładanie jedzenia. Odpowiednie nawodnienie wpłynie też na przepływ substancji odżywczych w organizmie i zmniejszy apetyt. W takim razie co jest dobre na szybkie trawienie? Polecana jest przede wszystkim woda, ale możemy też pić herbatę zieloną lub czerwoną bez dodatku cukru. Ciekawym dodatkiem mogą też herbatki ziołowe, w tym na przykład z mięty pieprzowej i rumianku. Skutecznie łagodzą dolegliwości trawienne, w tym na przykład wzdęcia i niestrawność. Dodatkowo jeśli szukamy dobrych sposobów, jak wspomóc trawienie, to pamiętajmy, że alkohol i kofeinę lepiej odstawić. Jest to szczególnie ważne, gdy pogarszają się nasze problemy trawienne. Warto też rozważyć rzucenie palenia, ponieważ możemy wpłynąć na kwasowość żołądka i prowadzić do refluksu żołądkowo-przełykowego.

ćwiczenia na trawienie

Jeszcze jak polepszyć trawienie?

Regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia na lepsze trawienie też mogą pomóc. Przede wszystkim ćwiczenia na poprawę perystaltyki jelit wpływają dobroczynnie, a jest to ważne dla przemieszczania się pokarmu przez przewód pokarmowy. Dodatkowo poprzez wprowadzenie do swojej codzienności więcej ruchu możemy ochronić się przed zaparciami i wspomagać regularne wypróżnienia. Nie oznacza to, że jak mamy tego typu problemy, to od razu musimy biec na siłownię. Nawet spacer, bieganie, jazda na rowerze lub taniec rozwiąże nasze kłopoty z trawieniem. Wystarczy pamiętać, by ruszać się codziennie. To wpłynie też korzystnie na nasze ogólne samopoczucie i zdrowie. 

Dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i ogólnego zdrowia równie ważne jest to, byśmy umieli radzić sobie z emocjami i dbali o optymalną ilość snu. W pierwszym przypadku nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, że emocje wpływają na komunikację między mózgiem a jelitami. Skutkiem tego mogą być bardzo różne objawy trawienne. Przykładowo silne emocje mogą prowadzić do bólu brzucha, biegunki, zaparć i wzdęć. Chroniczny stres może jeszcze bardziej nasilać problemy trawienne i doprowadzić do zespołu jelita drażliwego. Zatem jak przyspieszyć trawienie pokarmu przy nadmiernym stresie? Warto szukać sposobów na rozładowanie napięcia. Medytacja i joga jest bardzo pomocna, ale też taniec lub inna aktywność fizyczna. Jeśli chodzi o sen, to zaleca się, by dorośli ludzie spali od 7 do 9 godzin na dobę. W ten sposób wspieramy zdrowie układu pokarmowego i całego organizmu. Sen niewątpliwie wpływa na perystaltykę. Jeśli jest go za mało, to proces trawienia czas się wydłuża. Do tego można doświadczać zaparć i innych problemów trawiennych. Zatem tym, co ułatwia trawienie, będzie odpowiednia jakość i ilość snu. Warto przygotować sobie wygodne łóżko, przewietrzyć sypialni i zadbać o ciągłość snu. W ten sposób organizm się zregeneruje, a wszystkie procesy usprawnią. 

lek na polepszenie trawienia

Co na szybsze trawienie?

Jeśli wszystkie wymienione sposoby nie zadziałają, to czasami na problemy trawienne mogą pomóc tylko leki. Oczywiście nie można ich brać na własną rękę. Warto zgłosić się do lekarza, bo to on sprawdzi nasz stan zdrowia i dobierze optymalne leczenie. Najczęściej na ból w górnej części brzucha specjalista zaleca leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego. Uzupełniająco lub alternatywnie mogą być przepisane  leki zobojętniające kwas w żołądku. Jeśli problem stanowią dolegliwości po posiłkach, a więc na przykład nudności lub uczucie pełności, to stosuje się leki prokinetyczne (itopryd). 

Źródło: https://timcatering.pl/blog/jak-poprawic-trawienie-porady-i-triki/