Jak tworzyć posiłki zgodnie z zasadami zdrowej diety?

Wiadomo, że trzeba jeść warzywa i owoce, unikać soli, słodyczy i żywności wysokoprzetworzonej. Ważne jest zarazem, aby komponować posiłki w odpowiedni sposób, zgodny z zaleceniami dietetyków. Istnieją pewne zasady zdrowej diety, które opierają się na łączeniu poszczególnych produktów w odpowiednich proporcjach. Szczegóły poniżej. 

Tworzenie posiłków zgodnie z zadami zdrowej diety 

Tworzenie codziennych posiłków musi opierać się na kilku podstawowych zasadach. Niech ½ talerza stanowią kolorowe warzywa i owoce. Dzięki temu organizm otrzyma właściwą porcję mikroelementów, fitoskładników oraz błonnika. Warto by wśród warzyw były też warzywa sfermentowane, ponieważ dostarczą organizmowi probiotyki i prebiotyki niezbędne dla prawidłowego trawienia. Każdy powinien zjadać 400 g warzyw oraz 200 g owoców dziennie

Z kolei ¼ talerza powinna być zarezerwowana dla białka. Jest ono ważne dla wzrostu i utrzymania mięśni. Wpływa zarazem na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zapewnia uczucie sytości i tym samym eliminuje chęć sięgania po słodycze. 

Następnie ¼ talerza musi być przeznaczona na węglowodany. Wśród nich powinny znajdować się wysokiej jakości węglowodany złożone, zawierające składniki odżywcze i błonnik. 

Przy takiej kompozycji produktów, dodatkowy tłuszcz nie będzie potrzebny. To dlatego, że jest on zawarty w białku zwierzęcym. Ponadto należy pić jak największe ilości wody mineralnej. Należy unikać słodzenia kawy i herbaty. 

Przykładowy zdrowy talerz z jedzeniem

Kombinacji przygotowywania posiłków może być wiele. Najważniejsze jest jednak, by zachować wspomniane proporcje. I tak na przykład ¼ talerza mogą zajmować ziemniaki, ¼ talerza grillowany pstrąg, a ½ talerza sałatka z warzyw polana oliwą z oliwek

Inny przykład posiłku przedstawia się następująco: ¼ talerza to mięso drobiowe albo wołowina, ½ talerza warzywa (sałatka warzywna, marchewka albo seler z jabłkiem), ¼ talerza kasza, ziemniaki lub ryż

Takich kombinacji jest wiele. Warto przede wszystkim zadbać o urozmaicenie, aby każdego dnia jeść coś innego. Dzięki tej różnorodności, będzie można dostarczyć organizmowi to, czego najbardziej potrzebuje. Tak właśnie wygląda zdrowe odżywianie, którego niestety wielu osobom brakuje, by czuć się dobrze i żyć w zdrowiu. 

Warto dodać, że źródłem białek są takie produkty jak między innymi: mięso, ryby, sery, jaja, mleko, owoce morza, rośliny strączkowe, tofu, orzechy. Tłuszcz jest z kolei w orzechach, oleju, oliwkach, maśle, awokado, a także w mięsie. Węglowodany to oczywiście produkty pełnoziarniste i zboża. Należy ich szukać w płatkach owsianych, mące, ryżu, chlebie, makaronie i ciastkach. Dostarczą je również ziemniaki, rośliny strączkowe, owoce i warzywa. 

Prawidłowe przygotowywanie posiłku opierane na zasadzie zdrowego talerza daje pewność, że organizm otrzyma to, co dla niego wartościowe i najważniejsze. Stosowanie przy tym różnorodności, jeszcze korzystniej wpłynie na funkcjonowanie organizmu, zdrowie i samopoczucie, a nawet na wygląd. Warto zatem tych zasad się trzymać.