Jaka dieta po usunięciu woreczka żółciowego?

dieta po wycięciu pęcherzyka żółciowego

Czeka Cię usunięcie woreczka żółciowego? Zastanawiasz się, czy będzie trzeba przejść na specjalną dietę? A może szukasz wskazówek związanych z tym, jak powinna wyglądać dieta po usunięciu woreczka żółciowego? Znajdziesz je w naszym artykule. Zapoznaj się z jego treścią!

Kiedy kawa po usunięciu woreczka

Dlaczego konieczna jest specjalna dieta po usunięciu woreczka żółciowego?

Woreczek żółciowy, nazywany też pęcherzykiem żółciowym to niewielki narząd obok wątroby. Służy do magazynowania żółci wytwarzanej przez wątrobę. Jest ona wykorzystywana podczas procesu trawienia. Jeśli woreczek żółciowy działa prawidłowo, to nie powoduje żadnych dolegliwości. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie konieczne jest jego usunięcie. Wówczas trzeba zastanowić się nie tylko, ile trwa rekonwalescencja po operacji woreczka żółciowego, ale również czy będzie konieczne wdrożenie zmian w diecie. Okazuje się, że w przypadku usunięcia woreczka żółciowego restrykcyjna dieta jest kluczowa. Pozwala na szybki powrót do zdrowia i zapewnia o wiele lepsze samopoczucie. Wszystko dlatego, że wszelkiego rodzaju zaburzenia składu żółci są wynikiem naszych błędów żywieniowych. Dotyczy to głównie spożywania nadmiernej ilości cukru, ale też zbyt niskiej podaży tłuszczów nienasyconych. Dlatego jeśli ktoś kierowany jest na podobny zabieg, lepiej od razu ułożyć dobry jadłospis tygodniowy po usunięciu woreczka żółciowego. Pewne zmiany warto też wdrożyć na stałe, ponieważ to zbilansowana dieta pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem.

bóle po wycięciu woreczka żółciowego

Jaka dieta po wycięciu woreczka żółciowego?

Przede wszystkim dieta po usunięciu woreczka żółciowego powinna być lekkostrawna. Najlepiej jeśli będzie bazować na produktach zawierających niewiele błonnika i tłuszczu. Umiar w wielkości posiłków także jest ważny. Lepiej spożywać kilka niewielkich posiłków, ale za to często, nawet sześć razy dziennie, niż dwa lub trzy obfite. Do tego, dieta po wycięciu pęcherzyka żółciowego powinna wiązać się z jedzeniem o stałych porach. Ostatni posiłek należy zjeść na trzy godziny przed snem. Co więcej, przepisy na obiad po usunięciu woreczka żółciowego nie powinny wiązać się ze smażeniem. Wskazane jest jedzenie gotowanych, a najlepiej przygotowanych na parze posiłków. Można też grillować na patelni bez tłuszczu, ale nie na początku. Dopiero w później rekonwalescencji wskazane jest takie przygotowywanie posiłków. Na początku lepiej skupić się właśnie na gotowaniu na parze. Poza tym dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego nie powinna opierać się na produktach wzdymających, ostrych, czy bardzo tłustych. Niewskazane jest jedzenie słodyczy, roślin strączkowych i picie kawy.

co jeść po operacji woreczka

Co jeść po wycięciu woreczka żółciowego?

W takim razie co jeść po wycięciu woreczka żółciowego? Na szczęście jest szereg produktów, po które można sięgać po takiej operacji. Warto skupić się na chudych gatunkach mięsa i ryb, czy chudym nabiale. Możemy też jeść czerstwe pieczywo pszenne i kaszę manną. Owoce i warzywa też są dozwolone, ale po obróbce termicznej. Tym samym zupy po usunięciu woreczka żółciowego będą bardzo wskazane. Jednak zarówno w przypadku warzyw, jak i owoców lepiej nie wykorzystywać skórek. Pamiętajmy też, że obróbka termiczna tych produktów zmniejszy zawartość witamin, więc dodatkowo może być konieczna suplementacja. Dozwolone jest, by dieta po operacji woreczka żółciowego uwzględniała niewielką ilość olejów roślinnych. Do swojego menu można włączyć oliwę z oliwek, olej rzepakowy lub olej lniany.

jaka dieta po wycięciu woreczka

Czego nie jeść po usunięciu woreczka żółciowego?

Choć lista dozwolonych produktów jest całkiem długa, to nie brakuje też takich, których trzeba się kategorycznie wystrzegać. Czego nie jeść po usunięciu woreczka żółciowego? Niewskazane jest sięganie po wszelkiego typu wyroby cukiernicze. Nie mówimy tutaj tylko o gotowych ciastach, czy pączkach, ale też o drożdżówkach, kruchych ciastkach i pieczywie. To również usunięty woreczek żółciowy zachęca do tego, by unikać ostrych przypraw, sosów i octu. Choć gotowane warzywa można jeść, to są pewne wyjątki od reguły. Na woreczek żółciowy dieta zakazuje jedzenia warzyw kapustnych, czosnku, kalarepy, cebuli, porów i rzodkiewki. Dobrym pomysłem będzie unikanie świeżych gruszek i śliwek, suszonych owoców, czekolady, kakao i napojów gazowanych. Dobry jadłospis po usunięciu pęcherzyka żółciowego nie będzie uwzględniał smalcu, boczku i słoniny. Zaleca się unikanie żółtek jaj i tłustych mięs, a więc na przykład wieprzowiny i karkówki. Przetwory mięsne, chleb pełnoziarnisty i zbożowe produkty pełnoziarniste. To oznacza, że przykładowy jadłospis po usunięciu woreczka żółciowego nie będzie wiązał się z jedzeniem kaszy gryczanej, płatków, otrębów i makaronu pełnoziarnistego.

Czego nie jeść po usunięciu woreczka żółciowego

Kiedy kawa po usunięciu woreczka żółciowego?

Niewątpliwie wiele osób zadaje sobie pytanie, co z ciepłymi napojami. Kiedy kawa po usunięciu woreczka żółciowego może być spożywana, a kiedy herbata? Tutaj nie ma jednak dobrej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od naszego przypadku. Najlepiej to pytanie zadać lekarzowi, zwłaszcza że kawa nie jest wskazana po operacji usunięcia woreczka żółciowego. Jeśli mimo wszystko nie potrafimy z niej zrezygnować, to lepiej postawić na zdrowszą alternatywę. Świetnym przykładem jest kawa zbożowa. Nie dość, że jest bardzo smaczna, to przy tym mniej szkodliwa.

Żródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-po-usunieciu-woreczka-zolciowego/