Jakie produkty spożywcze dodają energii?

Odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a także właściwy poziom energii. Ważne jest zatem, aby nie tylko spożywać posiłki regularnie, ale też sięgać po produkty, które dodają siły i energii dla mózgu, mięśni oraz innych narządów. Co takiego należy jeść, aby mieć energię?

Co zawiera dobrze zbilansowana dieta?

Prawidłowo zbilansowana dieta zawiera białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany i witaminy. Wszystko to musi być przyjmowane każdego dnia w odpowiednich proporcjach. Proporcje te zależą w głównej mierze od trybu życia, stanu zdrowia oraz oczekiwań względem danej diety. 

Do wzrostu energii zatem przyczyniają się: zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu. Czasem jednak i to nie wystarcza. Są dni, kiedy trzeba zadbać o dodatkowe wspomaganie, na przykład w postaci konkretnych produktów spożywczych. Stresujące sytuacje, duży wysiłek fizyczny, jedzenie posiłków w pośpiechu, brak odpowiedniej dawki snu, wszystko to powoduje, że poziom energii znacznie spada. Zatem co jeść, aby przyczynić się do wzrostu energii? 

Produkty spożywcze dodające energii

Istnieją produkty, które mogą dostarczyć organizmowi mnóstwo energii. Co więcej, niektóre z nich są praktycznie na wyciągnięcie ręki, obecne w każdym domu. Wśród nich jest bez wątpienia kawa. Zawiera kofeinę, która pobudza układ nerwowy. Nie tylko eliminuje senność, ale też wpływa na lepsze skupienie i koncentrację. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością, czy mocą. 

Inny podobnie działający produkt, to guarana. Roślina ta wyróżnia się dużą zawartością kofeiny. Pobudza ciało, zmniejsza zmęczenie fizyczne, poprawia nastrój. Energii może też dodać kakao. Zawiera żelazo, magnez, cynk oraz fosfor. Ma bardzo pozytywny wpływ na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Zamiast kakao można zjeść kawałek gorzkiej czekolady. 

Pobudzająco na organizm działa zielona herbata, która zawiera teinę. Energii dodaje korzeń macy. To roślina, która jednocześnie zwiększa odporność na stres. W chwilach obniżonego poziomu energii warto również sięgać po żeń-szeń. Roślina ta z kolei wykazuje działanie pobudzające, poprawia samopoczucie oraz eliminuje objawy zmęczenia. 

Wybawieniem dla osób, które utraciły duże pokłady energii, może być sok z buraka. Zawiera on tlenek azotu, który poprawia pracę układu krążenia oraz zdolności wysiłkowe. Do wzrostu energii przyczyniają się również cytrusy. Są źródłem witamin, a także składników mineralnych. Nawet sam zapach cytrusów działa pobudzająco. 

Sporadyczne sięganie nawet po powyższe produkty, nie przyczyni się do utrzymania energii na odpowiednio wysokim poziomie. Dlatego ważne jest, by zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, a do tego aktywność fizyczną oraz dobry sen. To wszystko spowoduje, że organizm nie tylko będzie dobrze funkcjonował, ale też będzie miał dużo siły i chęci do działania w ciągu dnia. W tej sprawie warto poradzić się dietetyka albo jeszcze lepiej skorzystać z cateringu i wykupić abonament na zdrowe, pożywne i energetyczne posiłki każdego dnia.