Najlepsza dieta dla mózgu – jak ułożyć swój jadłospis?

dieta dla mózgu

Chcesz wesprzeć pracę swojego mózgu przez dietę? Nie wiesz, co powinno znaleźć się w codziennym menu? W naszym tekście znajdziesz wiele przydatnych informacji. Koniecznie zapoznaj się z nimi!

Dlaczego dobra dieta dla mózgu jest taka ważna?

Mózg jest centralnym narządem ludzkiego ciała. Steruje naszymi myślami, zdolnościami poznawczymi. Odpowiada też za pamięć i emocje. Jego odpowiednia praca sprawia, że nie mamy trudności z codziennym funkcjonowaniem. Cieszy się również dobrym stanem zdrowia. Na funkcje mózgu wpływa wiele różnych czynników. Jednym z ważniejszych jest właśnie dieta. Przez dobrze skomponowaną dietę możemy wyregulować pracę układu nerwowego. Usprawnimy pracę mózgu. Poprawimy zdolność do przetwarzania informacji, ale nie tylko. Dobra dieta wpływa pozytywnie na kreatywność i zapamiętywanie. Jednak to nie wszystko, ponieważ zbilansowana dieta dla mózgu może przełożyć się na lepszą koncentrację i samopoczucie. Jeśli nasza dieta dla mózgu jadłospis będzie miała bogaty w odpowiednie składniki, to zredukujemy wolne rodniki i spowolnimy proces starzenia się komórek nerwowych. Poza tym odpowiednio zbilansowany pokarm dla mózgu sprawi, że zmniejszymy skutki stresu i ograniczymy ryzyko występowanie poważnych schorzeń, w tym na przykład Alzheimera i demencji. Dlatego warto nieco bliżej się swojemu menu i ustalić, czy odżywianie mózgu przebiega w zdrowy i zbilansowany sposób. 

Co jest dobre dla mózgu?

Jak w takim razie ułożyć swoją dietę? Jak odżywić mózg? Co jest dobre dla mózgu? Aby wesprzeć pracę tego jakże ważnego organu, musimy pamiętać o kilku kluczowych składnikach odżywczych i wybierać produkty, które będą ich dobrym źródłem. Na pewno w naszej diecie nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3, antyoksydantów i błonnik. Białko, minerały i witaminy dla mózgu też są potrzebne. Do tego kofeina w umiarkowanych ilościach, czy odpowiednie nawodnienie. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają w utrzymaniu elastyczności błon komórkowych. Wpływają też dobroczynnie na koncentrację, zapobiegają stanom zapalnym i poprawiają zdolność myślenia. Jeśli dieta dobra dla mózgu będzie bogata w antyoksydanty, to zwiększymy ochronę komórek mózgowych przed uszkodzeniami wskutek stresu oksydacyjnego. Przełoży się to na długotrwałe zachowanie ostrości umysłu. Z kolei białko w mózgu wspiera produkcję neuroprzekaźników. Są one niezbędne do przekazywania informacji. Poza tym białko poprawia koncentrację i funkcje pamięci. Błonnik wspiera proces regulacji poziomu cukru we krwi.  Jest to ważne dla utrzymania optymalnego poziomu energii dostarczanej mózgowi. Minerały i witaminy na prace mózgu też wpływają. Dokładniej mówiąc, są niezwykle ważne w procesach metabolicznych mózgu. Kofeina w rozsądnych ilościach może poprawiać uwagę. Wpływa też reakcje poznawcze i koncentrację. Jednak pamiętajmy, że jej nadmiar może prowadzić do skutków ubocznych. Jeśli w takim razie dieta na prace mozgu będzie opierać się na dużej ilości kofeiny, to narazimy się między innymi na problemy ze snem. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ jest istotne dla pracy naszego mózgu. Jeśli dieta na poprawę pamięci nie będzie opierać się na optymalnej dawce wody, to możemy mieć problemy z koncentracją i pamięcią. 

A co jeść na poprawę pamięci? Jakie produkty pozwolą nam dostarczyć wspomnianych składników odżywczych? Kwasów tłuszczowych omega-3 dostarczymy organizmowi dzięki regularnemu spożywaniu ryb, orzechów włoskich i nasion lnu. Warto też sięgać po zdrowe tłuszcze roślinne, a więc na przykład po oliwę z oliwek, olej lniany, czy olej rzepakowy. Antyoksydanty znajdziemy w owocach i warzywach. Wskazane jest, by dieta na poprawę koncentracji obejmowała jagody, szpinak, czy brokuły. Do tego orzechy i gorzką czekoladę. Jeśli zastanawiasz się, co jeść na mózg, by dostarczyć mu białka, to sięgaj po drób, jaja, ryby, nasiona roślin strączkowych, soję i produkty sojowe. Dobrym źródłem błonnika są pełnoziarniste produkty zbożowe, ale też warzywa i owoce. 

Jeszcze co wspomaga pracę mózgu? Na pewno witaminy z grupy B (szczególnie B6, B9, B12) i witamina D. Witaminę B9 znajdziemy w nasionach roślin strączkowych, szpinaku i zbożach. Pozostałe witaminy z grupy B uzupełnimy, gdy dieta dla mózgu przepisy będziemy opierać na mleku, jogurtach naturalnych, chudym mięsie, płatkach zbożowych i ryżu brązowy. Najważniejszym źródłem witaminy D jest światło słoneczne. Dlatego zalecana jest regularne przebywanie słońcu, ale z umiarem. Nie istnieją praktycznie żadne owoce i warzywa z witaminą d. Szpinak zawiera jej trochę, ale i tak lepiej sięgać po inne produkty. Dobrym źródłem witaminy D będą tłuste ryby (łosoś, tuńczyk, makrela), wątróbka, jaja i suplementy.

Układając dietę, musimy uwzględnić produkty, które pozwolą uzupełnić poziom takich minerałów jak magnez, żelazo, miedź i cynk. Co jesc na koncentracje, by uzupełnić magnez? Jego najlepsze źródła to między innymi pestki dyni, nasiona chia, czekolada gorzka i orzechy. A jak odżywiać mózg, by nie zabrakło mu żelaza? Na pewno warto uwzględnić w swoim jadłospisie czerwone mięso (wołowina, jagnięcina), drożdże piwne, czy warzywa liściaste (rukola, boćwina, jarmuż, szpinak). Do tego kasza gryczana, płatki owsiane, suszone owoce i nasiona słonecznika. Na miedź najbardziej odżywcze produkty to skorupiaki (krewetki i homary), różnego typu orzechy (migdały, orzechy nerkowca, orzechy włoskie), drób, wątróbka drobiowa i nasiona dyni. Na cynk co jeść? Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość cynku, do menu powinniśmy włączyć kraby, ostrygi, wieprzowinę, czy wołowinę. Dobrym źródłem cynku są też ryby (dorsz, tuńczyk, łosoś), nasiona i nabiał.

Czy są jakieś produkty szkodliwe dla mózgu?

Okazuje się, że tak! Niewątpliwie produkty szkodliwe dla mózgu to te wysokoprzetworzone. Fast foody, słodycze, słone przekąski i napoje gazowane są pełne szkodliwych substancji. Spożywane w nadmiarze mogą negatywnie wpłynąć na zdolności poznawcze. Prowadzić do nadmiernego zmęczenia i problemów z koncentracją. Cukier i wysoki indeks glikemiczny to też coś, czego nie lubi mózg. Stawiając na dietę bogatą w cukry proste i produkty o wysokim indeksie glikemicznym może doprowadzić do gwałtownych skoków poziomu cukry we krwi. Skutkować to może zmianą nastroju, problemami z koncentracją i wzrostem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Inne szkodliwe pożywienie dla mózgu to tłuszcze nasycone i trans. Pod dostatkiem ich nie tylko w fast foodach, ale też w smażonych potrawach i słonych przekąskach. Jeśli nasz jadłospis będzie na nich bazował za bardzo, to możemy doprowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu. Nie jest pożądane dla naszego organizmu, ponieważ jego nadmiar szkodzi sercu i zdolnościom intelektualnym. Warto też pamiętać, że dieta zdrowa dla mózgu to taka, która nie wiąże się z nadużywaniem alkoholu i paleniem papierosów. Mają szkodliwy wpływ na nasze ogólne zdrowie, ale też na pracę mózgu. Mogą bowiem powodować problemy z pamięcią, obniżyć wydolność umysłową i zwiększyć ryzyko rozwoju schorzeń neurodegeneracyjnych.  

Źródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-dla-mozgu-co-jesc-by-wesprzec-prace-mozgu/