Czego nie powinno brakować w zbilansowanej diecie?

Dieta zawsze kojarzy się z ograniczeniami żywienia, co ma automatycznie prowadzić do redukcji wagi. Nie należy zapominać o tym, że prawidłowo zbilansowana dieta ma po prostu wpływ na organizm, jego zdrowie i samopoczucie. Są wartości odżywcze, których nie powinno brakować w produktach spożywczych i produkty, których nie może zabraknąć w zbilansowanej diecie. 

Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta?

W prawidłowo zbilansowanej diecie, wbrew pozorom nie może brakować węglowodanów. To one dodają energii organizmowi. Dostarczają energię dla mózgu, erytrocytów i rdzenia nerwowego. Węglowodany są wykorzystywane także przez tkankę mięśniową, serce, nerki, wątrobę i jelita. Zapotrzebowanie na węglowodany zależy od wieku, stanu zdrowia, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej. Przyjęło się, że dobowe spożycie węglowodanów przyswajalnych nie powinno być niższe niż 130 g

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zawierać tłuszcze. Tłuszcze dostarczają organizmowi związki, które są niezbędne do rozwoju i utrzymania zdrowia. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy i linolenowy. Są również bogate w witaminę A, D, E oraz K. Zdrowe tłuszcze znajdują się w takich produktach jak: ryby, awokado, jaja, ciemnozielone warzywa, czy mielone siemię lniane. 

Zbilansowana dieta musi być także bogata w białko. Białko w organizmie stanowi główny składnik krwi, limfy, a także wielu związków aktywnych biologicznie. Ponadto odgrywa ono bardzo ważną rolę w przypadku układu immunologicznego. Nie ma nic dziwnego w tym, że jest podstawą prawidłowo zbilansowanej diety. Białko można znaleźć w rybach, mięsie, jajach, mleku i wyrobach mlecznych

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zawierać szereg składników mineralnych i witamin. Codzienna dieta musi być bogata w: cynk, jod, magnez, miedź, selen, żelazo, wapń, a także w takie witaminy jak: A, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C oraz D

Znaczenie wody w diecie

Poza powyższymi składnikami diety, bardzo ważne jest picie wody. Woda pełni wiele funkcji w organizmie człowieka. Kontroluje pracę całego organizmu. Ponadto to właśnie w wodzie rozpuszczają się wszystkie substancje odżywcze i to właśnie w niej są transportowane do poszczególnych komórek ciała. Woda utrzymuje stałą temperaturę ciała. Woda jest bardzo ważnym kompozytem płynów ustrojowych, takich jak płyn mózgowo-rdzeniowy, czy wody płodowe. 

Mówi się, że dorosła osoba każdego dnia powinna wypijać 2,5 litra wody. Niektórzy podają, że nieco mniej. W każdym razie ważne jest, aby pić ją codziennie. To dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Nie wspominając już o wyglądzie, na który poziom wody w organizmie też wyraźnie oddziałuje. 

Prawidłowo zbilansowana dieta wpływa nie tylko na odchudzanie, z czym jest tak bardzo kojarzona. Ma to znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dobrego samopoczucia i wyglądu. Na przykład brak wody objawia się suchą skórą, a sucha skóra nie wygląda atrakcyjnie. Na skórze można też zauważyć brak wielu witamin. Warto zatem zadbać o zdrowe odżywianie, oparte na zasadach prawidłowo zbilansowanej diety.